Skip to content

47 Renner AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1946

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 25, 2012

Property Information

Block1294
Lot164
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,779
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,700
47%
Improvement Value:$230,600
53%
Total Assessment$433,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,698+3.8%
2024$14,160+4.0%
2023$13,619+1.6%
2022$13,411-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,779DeedBook 12400, Page 8426

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 5576, Page 613

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1946