Skip to content

15 Reigate RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Price
$236,100
Last Sale Date
May 18, 2001

Property Information

Block1294
Lot166
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,404
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,700
49%
Improvement Value:$175,000
51%
Total Assessment$345,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,726+3.8%
2024$11,297+4.0%
2023$10,865+1.6%
2022$10,699-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$236,100

To:

Sq Ft1,404DeedBook 5804, Page 457

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5439, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1951