Skip to content

506 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1948

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 28, 2017

Property Information

Block1102
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,408
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,100
41%
Improvement Value:$179,200
59%
Total Assessment$305,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,356+3.8%
2024$9,977+4.0%
2023$9,596+1.6%
2022$9,449-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,408DeedBook 20170, Page 79173

Property Built

Built

Year Built: 1948