Skip to content

180 Harrison StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1973

Last Sale Price
$211,300
Last Sale Date
Jun 29, 1995

Property Information

Block428
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,548
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,300
26%
Improvement Value:$338,900
74%
Total Assessment$459,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,576+3.8%
2024$15,007+4.0%
2023$14,433+1.6%
2022$14,212-7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$211,300

To:

Sq Ft2,548DeedBook 5373, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1973