Skip to content

25 Grove StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Apr 25, 1996

Property Information

Block12
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage3,680
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,400
17%
Improvement Value:$443,100
83%
Total Assessment$533,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,096+3.8%
2024$17,435+4.0%
2023$16,768+1.6%
2022$16,512+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft3,680DeedBook 5417, Page 393

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5007, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1926