Skip to content

435 Abington AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1967

Last Sale Date
Mar 16, 1979

Property Information

Block12
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage3,374
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,800
29%
Improvement Value:$256,100
71%
Total Assessment$359,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,208+3.8%
2024$11,762+4.0%
2023$11,312+1.6%
2022$11,139-18.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967