Skip to content

421 Abington AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Dec 1, 2023

Property Information

Block12
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,538
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,500
34%
Improvement Value:$198,100
66%
Total Assessment$299,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,162+3.8%
2024$9,791+4.0%
2023$9,416+1.6%
2022$9,273+14.3%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft1,538DeedBook 20230, Page 74394

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,306DeedBook 20190, Page 80627Recorded8/27/2019

Property Sale

Sale
$274,000
DeedBook 12058, Page 4713

Property Built

Built

Year Built: 1926