Skip to content

417 Abington AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 24, 2010

Property Information

Block12
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,448
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,500
39%
Improvement Value:$161,400
61%
Total Assessment$262,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,918+3.8%
2024$8,592+4.0%
2023$8,263+1.6%
2022$8,137-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,448DeedBook 12262, Page 7376

Property Built

Built

Year Built: 1926