Skip to content

1674 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1947

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 6, 2025

Property Information

Block1324
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,232
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
52%
Improvement Value:$152,900
48%
Total Assessment$317,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,783+3.8%
2024$10,389+4.0%
2023$9,992+1.6%
2022$9,839-8.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947