Skip to content

23 Alexander AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1947

Last Sale Price
$607,000
Last Sale Date
Jun 14, 2021

Property Information

Block1324
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,636
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,700
40%
Improvement Value:$247,400
60%
Total Assessment$413,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,012+3.8%
2024$13,500+4.0%
2023$12,984+1.6%
2022$12,785+5.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$607,000

To:

Sq Ft1,636DeedBook 20210, Page 80288

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5193, Page 757

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1947