Skip to content

8 Highview TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Feb 28, 1990

Property Information

Block1324
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,256
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,300
43%
Improvement Value:$265,400
57%
Total Assessment$462,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,695+3.8%
2024$15,121+4.0%
2023$14,543+1.6%
2022$14,321-11.3%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft2,256DeedBook 5117, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1954