Skip to content

47 Highview TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$445,500
Last Sale Date
May 11, 2023

Property Information

Block1324
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,427
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,700
45%
Improvement Value:$229,700
55%
Total Assessment$420,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,260+3.8%
2024$13,739+4.0%
2023$13,213+1.6%
2022$13,011+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$445,500

To:

Sq Ft1,427DeedBook 20230, Page 29723

Property Sale

Sale
$445,500

From:

To:

Sq Ft1,426DeedBook 20160, Page 78448Recorded9/12/2016

Property Sale

Sale
$427,450
DeedBook 6404, Page 198

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5954, Page 709

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5295, Page 314

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1953