Skip to content

7 Highview TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 2, 2020

Property Information

Block1324
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,203
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,400
41%
Improvement Value:$285,100
59%
Total Assessment$483,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,400+3.8%
2024$15,801+4.0%
2023$15,196+3.1%
2022$14,741-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,203DeedBook 20200, Page 92702

Property Sale

Sale
$461,000

From:

To:

Sq Ft2,203DeedBook 20150, Page 67571Recorded9/15/2015

Property Built

Built

Year Built: 1953