Skip to content

90 Merkel DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1957

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jul 1, 2020

Property Information

Block1331
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,260
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,700
49%
Improvement Value:$156,700
51%
Total Assessment$309,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,495+3.8%
2024$10,111+4.0%
2023$9,724+1.6%
2022$9,576+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,260DeedBook 20200, Page 74593

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 5823, Page 55

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1957