Skip to content

87 Merkel DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1958

Last Sale Price
$402,000
Last Sale Date
Mar 20, 2020

Property Information

Block1327
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,260
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,400
45%
Improvement Value:$219,200
55%
Total Assessment$397,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,487+3.8%
2024$12,994+4.0%
2023$12,497+1.6%
2022$12,306+13.2%
Property History

Property Sale

Sale
$402,000

To:

Sq Ft1,260DeedBook 20200, Page 44211

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 20160, Page 96418Recorded11/9/2016

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 12259, Page 8497

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 6013, Page 653

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 5271, Page 321

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4924, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1958