Skip to content

48 Collins AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Oct 18, 2021

Property Information

Block1265
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,596
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,400
49%
Improvement Value:$202,700
51%
Total Assessment$398,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,504+3.8%
2024$13,010+4.0%
2023$12,512+1.6%
2022$12,321-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft1,596DeedBook 20211, Page 41200

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930