Skip to content

48 FairwayBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jul 12, 2007

Property Information

Block1411
Lot127
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,156
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,400
48%
Improvement Value:$225,900
52%
Total Assessment$434,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,731+3.8%
2024$14,193+4.0%
2023$13,650+1.6%
2022$13,442-9.6%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,156DeedBook 12075, Page 3799

Property Built

Built

Year Built: 1942