Skip to content

19 FairwayBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Nov 15, 1996

Property Information

Block1411
Lot143
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,698
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,600
51%
Improvement Value:$199,800
49%
Total Assessment$409,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,887+3.8%
2024$13,379+4.0%
2023$12,867+1.6%
2022$12,671-10.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$142,000

To:

Sq Ft1,698DeedBook 5447, Page 756

Property Built

Built

Year Built: 1941