Skip to content

39 Ferncliff RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1936

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Aug 5, 1986

Property Information

Block1444
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,675
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,400
52%
Improvement Value:$182,900
48%
Total Assessment$383,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,002+3.8%
2024$12,526+4.0%
2023$12,047+1.6%
2022$11,863-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,675DeedBook 4942, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1936