Skip to content

93 Evans RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Mar 2, 2000

Property Information

Block1411
Lot162
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,098
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,300
45%
Improvement Value:$255,500
55%
Total Assessment$460,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,630+3.8%
2024$15,059+4.0%
2023$14,483+1.6%
2022$14,262-8.7%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft2,098DeedBook 5681, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1954