Skip to content

29 Evans RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Jan 21, 1987

Property Information

Block1411
Lot178
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,336
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
50%
Improvement Value:$195,100
50%
Total Assessment$390,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,049+3.8%
2024$12,572+4.0%
2023$12,091+1.6%
2022$11,906-12.1%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000

To:

Sq Ft1,336DeedBook 4960, Page 998

Property Built

Built

Year Built: 1954