Skip to content

186 Sylvan RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1944

Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
Dec 12, 2006

Property Information

Block1411
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,347
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,600
51%
Improvement Value:$179,400
49%
Total Assessment$369,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,516+3.8%
2024$12,059+4.0%
2023$11,598+1.6%
2022$11,421-5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$332,000

To:

Sq Ft1,347DeedBook 12012, Page 6167

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1944