Skip to content

128 West Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1952

Last Sale Price
$307,000
Last Sale Date
Nov 9, 2009

Property Information

Block1263
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,350
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,700
47%
Improvement Value:$171,500
53%
Total Assessment$324,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,997+3.8%
2024$10,595+4.0%
2023$10,190+1.6%
2022$10,034+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$307,000

To:

Sq Ft1,350DeedBook 12227, Page 6978

Property Built

Built

Year Built: 1952