Skip to content

214 West Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1937

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Nov 20, 1995

Property Information

Block1455
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,652
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,800
41%
Improvement Value:$220,000
59%
Total Assessment$373,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,679+3.8%
2024$12,216+4.0%
2023$11,749+1.6%
2022$11,569-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000

To:

Sq Ft1,652DeedBook 5392, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1937