Skip to content

154 Darling AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Date
Jul 28, 1999

Property Information

Block1450
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,712
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,800
47%
Improvement Value:$189,700
53%
Total Assessment$358,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,160+3.8%
2024$11,716+4.0%
2023$11,268+1.6%
2022$11,096-7.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1942