Skip to content

375 West Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1958

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Sep 15, 2017

Property Information

Block1450
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,380
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,200
46%
Improvement Value:$169,900
54%
Total Assessment$317,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,756+3.8%
2024$10,363+4.0%
2023$9,966+1.6%
2022$9,814+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000

To:

Sq Ft1,380DeedBook 20170, Page 89217

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5961, Page 397

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 5657, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1958