Skip to content

6 Barnett StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Jun 28, 1996

Property Information

Block1453
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,080
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,700
53%
Improvement Value:$180,100
47%
Total Assessment$382,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,985+3.8%
2024$12,510+4.0%
2023$12,031+1.6%
2022$11,848+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$149,000

To:

Sq Ft1,080DeedBook 5428, Page 684

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5039, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1941