Skip to content

207 Sylvan RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1947

Last Sale Price
$532,000
Last Sale Date
Aug 17, 2020

Property Information

Block1454
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,750
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,400
37%
Improvement Value:$316,100
63%
Total Assessment$504,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,113+3.8%
2024$16,487+4.7%
2023$15,740+23.1%
2022$12,785-4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$532,000

To:

Sq Ft1,750DeedBook 20200, Page 96430

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,750DeedBook 12464, Page 6653Recorded10/23/2013

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 12219, Page 9824

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5116, Page 642

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5025, Page 778

Property Built

Built

Year Built: 1947