Skip to content

144 West Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1937

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 12, 2016

Property Information

Block1263
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,325
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,400
43%
Improvement Value:$203,300
57%
Total Assessment$353,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,998+3.8%
2024$11,559+4.0%
2023$11,117+1.6%
2022$10,947+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,325DeedBook 20160, Page 71235

Property Built

Built

Year Built: 1937