Skip to content

208 West Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1936

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Feb 17, 2026

Property Information

Block1455
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,818
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,000
43%
Improvement Value:$202,000
57%
Total Assessment$357,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,859+3.9%
2024$11,417+4.1%
2023$10,971+1.6%
2022$10,799-3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$610,000

To:

DeedBook 20260, Page 11739

Property Built

Built

Year Built: 1936