Skip to content

226 West Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1936

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Oct 29, 2025

Property Information

Block1455
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,640
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,700
43%
Improvement Value:$212,900
57%
Total Assessment$373,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,673+3.8%
2024$12,209+4.0%
2023$11,742+1.6%
2022$11,563-6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft1,640DeedBook 20250, Page 68722

Property Built

Built

Year Built: 1936