Skip to content

6 Bolten PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1940

Last Sale Date
May 15, 2015

Property Information

Block1455
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,624
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,700
51%
Improvement Value:$194,700
49%
Total Assessment$397,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,480+3.8%
2024$12,987+4.0%
2023$12,490+1.6%
2022$12,300-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940