Skip to content

14 Bolten PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Mar 20, 2003

Property Information

Block1455
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,248
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,700
53%
Improvement Value:$182,600
47%
Total Assessment$385,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,069+3.8%
2024$12,592+4.0%
2023$12,110+1.6%
2022$11,925-5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 5980, Page 445

Property Built

Built

Year Built: 1941