Skip to content

41 North End TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 3, 2001

Property Information

Block1455
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,460
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$207,300
51%
Improvement Value:$199,400
49%
Total Assessment$406,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,545+3.9%
2024$13,041+4.1%
2023$12,533+1.6%
2022$12,337-2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940