Skip to content

9 North End TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 2018

Property Information

Block1455
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,480
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,700
48%
Improvement Value:$229,300
52%
Total Assessment$440,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,925+3.8%
2024$14,379+4.0%
2023$13,829+1.6%
2022$13,618+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$239,500
DeedBook 5842, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1941