Skip to content

29 North End TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1941

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
Oct 12, 1995

Property Information

Block1455
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,640
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,400
48%
Improvement Value:$229,900
52%
Total Assessment$438,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,867+3.8%
2024$14,324+4.0%
2023$13,776+1.6%
2022$13,565+12.4%
Property History

Property Sale

Sale
$42,000

To:

Sq Ft1,640DeedBook 5389, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1941