Skip to content

100 High StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1940

Last Sale Date
Nov 20, 2013

Property Information

Block1456
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,246
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,700
55%
Improvement Value:$163,400
45%
Total Assessment$366,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,168+3.9%
2024$11,714+4.1%
2023$11,257+1.6%
2022$11,081+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940