Skip to content

63 North AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Mar 20, 2012

Property Information

Block1458
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,168
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,000
51%
Improvement Value:$198,500
49%
Total Assessment$403,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,687+3.8%
2024$13,186+4.0%
2023$12,682+1.6%
2022$12,488+10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,168DeedBook 12368, Page 6663

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5328, Page 202

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5179, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1942