Skip to content

378 West Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Price
$338,400
Last Sale Date
Aug 14, 2017

Property Information

Block1459
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,682
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,100
45%
Improvement Value:$191,100
55%
Total Assessment$347,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,777+3.8%
2024$11,347+4.0%
2023$10,913+1.6%
2022$10,746-7.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$338,400

To:

Sq Ft1,570DeedBook 20170, Page 79983

Property Built

Built

Year Built: 1953