Skip to content

382 West Passaic Ave.Bloomfield, NJ 07003

Built 1989

Last Sale Date
May 13, 1987

Property Information

Block1459
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON ELEMENTS
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$28,027+0.5%
2000$27,878+2.2%
1999$27,282+1.9%
1998$26,760+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5002, Page 10