Skip to content

366 West Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1953

Last Sale Date
Jan 30, 2024

Property Information

Block1459
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,987
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,100
39%
Improvement Value:$244,700
61%
Total Assessment$400,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,476+3.8%
2024$12,984+4.0%
2023$12,487+1.6%
2022$12,296-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953