Skip to content

38 North AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 2, 2020

Property Information

Block1459
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,196
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,700
53%
Improvement Value:$179,900
47%
Total Assessment$382,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,978+3.8%
2024$12,503+4.0%
2023$12,025+1.6%
2022$11,841+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 6173, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1947