Skip to content

269-277 Glenwood Avenue(Block 153 Lot 2)Bloomfield, NJ 07003

Built 1924
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2003

Property Information

Block153
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class10
Description4 ST + 22 APTS
Dwellings1
ZoningBCR2
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$307,400
14%
Improvement Value:$1,948,400
86%
Total Assessment$2,255,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$80,961+3.8%
2024$77,983+3.8%
2023$75,118+1.3%
2022$74,126+18.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$960,000
DeedBook 5852, Page 860

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 5566, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1924