Skip to content

313 Glenwood AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1880
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 31, 2022

Property Information

Block153
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
DescriptionSTORE + 2 APTS
Dwellings1
ZoningBCR2
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,500
14%
Improvement Value:$276,100
86%
Total Assessment$321,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,542+3.8%
2024$11,118+3.8%
2023$10,709+1.3%
2022$10,568-20.2%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 20230, Page 9297

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5950, Page 651

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5605, Page 24

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5037, Page 599

Property Built

Built

Year Built: 1880