Skip to content

299 Glenwood AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1990
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2004

Property Information

Block153
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE BLDG
Dwellings1
ZoningBCR2
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$276,100
20%
Improvement Value:$1,123,900
80%
Total Assessment$1,400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,253+3.8%
2024$53,221+3.8%
2023$51,265+1.3%
2022$50,588-12.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990