Skip to content

27 Lake StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1910

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Dec 2, 2021

Property Information

Block156
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningCBD
Sq Footage1,426
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,100
20%
Improvement Value:$208,600
80%
Total Assessment$260,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,843+3.8%
2024$8,520+4.0%
2023$8,194+1.6%
2022$8,069+12.4%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,426DeedBook 20211, Page 49929

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 6086, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1910