Skip to content

53 Lake StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1870

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 1999

Property Information

Block156
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class35
Description1-FAM
Dwellings2
ZoningCBD
Sq Footage1,308
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,900
26%
Improvement Value:$145,900
74%
Total Assessment$196,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,675+3.8%
2024$6,431+4.0%
2023$6,185+1.6%
2022$6,091+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$52,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1870