Skip to content

150 Orange StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1947
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 18, 2024

Property Information

Block156
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class10
DescriptionSTORE + APT
Dwellings1
ZoningCBD
Sq Footage2,308
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,300
20%
Improvement Value:$351,800
80%
Total Assessment$441,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,831+3.8%
2024$15,249+3.8%
2023$14,689+1.3%
2022$14,495+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 5852, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1947