Skip to content

248 Ampere ParkwayBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$342,733
Last Sale Date
Jan 2, 2020

Property Information

Block16
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description3-FAM
Dwellings3
ZoningR-2B
Sq Footage4,350
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,400
17%
Improvement Value:$465,400
83%
Total Assessment$560,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,022+3.8%
2024$18,327+4.0%
2023$17,626+1.6%
2022$17,357+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$342,733

To:

Sq Ft4,350DeedBook 20200, Page 55371

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 12149, Page 6303

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5407, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1927