Skip to content

256 Ampere ParkwayBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Sep 28, 2005

Property Information

Block16
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,752
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,400
25%
Improvement Value:$286,300
75%
Total Assessment$381,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,947+3.8%
2024$12,474+4.0%
2023$11,997+1.6%
2022$11,814+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft2,752DeedBook 6268, Page 795

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5262, Page 921

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1926